Z kolei zabieg irydektomii chirurgicznej polega na wycięciu fragmentu tęczówki oka, dzięki czemu możliwe jest udrożnienie dróg odpływu cieczy wodnistej z oka.
Nieco inaczej jest w przypadku jaskry zamykającego się kąta, kiedy dojdzie do jego całkowitego zamknięcia, czyli ostrego ataku jaskry. Charakteryzuje go nagły, silny ból gałki ocznej i głowy, często przypominający migreny. Ponadto występują:
Innym zabiegiem powszechnie stosowanym w leczeniu jaskry jest irydotomia laserowa. Celem tej procedury jest poszerzenie kąta tęczówkowo-rogówkowego (kąta przesączania) i otwarcie dróg odpływu cieczy wodnistej z oka. Irydotomię przeprowadza się przede wszystkim u pacjentów z jaskrą pierwotną zamkniętego kąta, choć kwalifikowane są do niego także osoby z potwierdzonym w badaniu okulistycznym wąskim kątem komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia. Zabieg wykonuje się również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej.
Warto zaznaczyć, że czasami konieczne jest wypróbowanie kilku typów leków, zanim znajdzie się 10 właściwy lub dobierze się najskuteczniejszą kombinację kropli w przypadku konieczności użycia więcej niż jednego typu leku na raz.
Endoskopowa cyklofotokoagulacja: niezwykle nowoczesna metoda zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej oka. Polega na laserowaniu wyrostków rzęskowych produkujących ciecz.
Nowoczesne wyposażenie to jeden z największych atutów naszej przychodni okulistycznej. Dysponujemy leczenie jaskry warszawa sprzętem renomowanych producentów, wykorzystujemy urządzenia najnowszej generacji i najwyższej dostępnej klasy. Posiadamy między innymi:
Jaskra młodzieńcza dotyka nastolatków i młodych dorosłych. Pomimo, obecności podobnych objawów, jak u dorosłych, chorobę uważa się za bardziej zagrażającą widzeniu, ponieważ ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zazwyczaj wyższe niż u dorosłych, a na dodatek młody wiek, wymaga zachowania nerwu wzrokowego przez znacznie dłuższy czas niż u dorosłych.
Następnie tworzy się przestrzeń pod sklerą, gdzie ciecz wodnista może swobodnie odpływać. Często stosuje się dodatkowo wszczepienie materiału umożliwiającego dalszy odpływ cieczy, taki jak specjalne implanty lub płatki kolagenowe.
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Działają just one przez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej lub ułatwienie jej odpływu.
Bezpieczny poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zakładany wstępnie na podstawie stwierdzonego przy pierwszym badaniu:
Przyczyny jaskry są różne w zależności od jej typu. Jaskra wąskiego kąta jest wynikiem budowy gałki ocznej. Jaskra prosta, związana z podwyższonym ciśnieniem w oku, zwykle zależna jest od nieprawidłowości w strukturach wewnętrznych oka.
Jaskra jest stosunkowo częstym schorzeniem, które prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku i ograniczenia pola widzenia, aż do ślepoty…
W tym celu przeprowadza się szereg badań, a w miarę potrzeby, powtarza się je do momentu uzyskania dobrego i spójnego wyniku wyjściowego.
Z czasem jednak może prowadzić do rozwoju jaskry. Dlatego, osoby z nadciśnieniem ocznym wymagają długoterminowej obserwacji i włączenia leczenia w odpowiednim czasie.